Skip to main content

Nie da się ukryć, że rozwiązaniem zadowalającym każdego byłoby posiadanie mieszkania z oknami na wszystkie strony. Takie jednak, o ile nie są zlokalizowane w domach wolnostojących, zdarzają się niezwykle rzadko. Dlatego wybierając mieszkania, trzeba zapoznać się z umiejscowieniem poszczególnych pomieszczeń. Pamiętajmy także, że to, jak dużo słońca wpadnie do naszego mieszkania i jak przełoży się to na temperaturę zależeć będzie też od innych czynników, np. tego, na którym piętrze znajduje się lokal, czy widok zasłaniają drzewa. Na wybór optymalnego dla nas układu mieszkania względem stron świata wpływ również będzie miał nasz tryb życia.

Przyjęło się, że najlepsza ekspozycja to kierunek południowo-zachodni. Mieszkania o oknach usytuowanych w ten sposób to najbardziej pożądany towar na rynku. Ale jak się okazuje, nie zawsze jest to uzasadnione.

 

art poziom znaczenie okien 1

 

Jaka ekspozycja okien do jakiego pomieszczenia?

Okna południowe

Nasłonecznienie może mieć szczególne znaczenie zimą, gdy południowe pomieszczenia mogą same nagrzewać się do temperatury o kilka stopni wyższej, niż pozostałe. Przy zastosowaniu odpowiednich okien, zyski cieplne mogą być jeszcze większe. Domy pasywne posiadają duże przeszklenia od strony południowej. W ten sposób pozyskują jak najwięcej światła i ciepła słonecznego.

Okna wschodnie

Słońce o wschodzie nie nagrzewa pomieszczeń tak bardzo jak w południe. Dlatego wschodnia ekspozycja okien idealnie sprawdzi się w kuchni. Z kolei sypialnia z oknami na wschód to dobra propozycja dla tych, którzy mają problemy ze wstawaniem. Ci, którzy lubią dłużej pospać, powinni zainwestować w rolety lub umieścić sypialnię po południowej lub północnej stronie mieszkania. W każdym przypadku zaletą będzie to, że pomieszczenie zdąży schłodzić się przed wieczorem, co wpłynie pozytywnie na komfort snu, szczególnie w letnie miesiące. To również powód, dla którego należy unikać lokalizacji sypialni po zachodniej stronie mieszkania.

Okna zachodnie

Zachodnia ekspozycja jest kłopotliwa dla wielu pomieszczeń, ponieważ słońce jest wówczas ostre i mocno nagrzewa pomieszczenie. Najlepiej taka ekspozycja okien sprawdzi się w salonie, gdzie nasłonecznienie jest szczególnie pożądane, ponieważ to tutaj najczęściej odpoczywamy i relaksujemy się po pracy. Jednak jeszcze lepszym rozwiązaniem byłaby ekspozycja południowo-zachodnia, dzięki której słońce zaglądałoby tutaj przez większą część dnia jednak bez nadmiernego wzrostu temperatury. Zachodnia ekspozycja okien może owocować nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń.

Okna północne

Okna skierowane na północ będą oznaczać dużo mniejszą ilość naturalnego światła, ale dla pomieszczeń z taką ekspozycją również można znaleźć zastosowanie. Możemy tu urządzić np. gabinet. Dla osób pracujących przy komputerze ostre światło słoneczne nie jest sprzymierzeńcem, ponieważ szybciej męczy wzrok. Dobrej atmosferze pracy sprzyja również nie za wysoka temperatura. Łazienka umiejscowiona po północnej stronie mieszkania to także dobry pomysł.

 

art pion znaczenie okien 2 art pion znaczenie okien 3