Dom znajduje się w spacerowej odległości od Parku Zdrojowego. Ta część Konstancina jest mocno zadrzewiona. Celem było zachowanie całego starodrzewiu na działce. Dom został wpasowany między potężne sosny i świerki. Działka zorientowana jest centralnie w osi północ-południe. Taki układ względem stron świata jest zbieżny z najbardziej intuicyjnym programem funkcjonalnym budynku.
Lokalizacja
Konstancin-Jeziorna
Projekt
2017 r.
Realizacja
2017-2022 r.
Powierzchnia użytkowa plus garaż
244,70 m2
Zdjęcia
Piotr Krajewski
Oznacza to umieszczenie garażu, garderoby łączącej garaż z holem wejściowym oraz kuchni od północy, a strefy wypoczynkowej z tarasem na tyłach domu od ogrodu. Na piętrze ten zamysł został powtórzony. Od północy znajdują się łazienki oraz pralnia, a od południa i zachodu sypialnia i pokoje dzieci. Ten plan znalazł też odzwierciedlenie w elewacji. Elewacja frontowa – północna jest zwarta, posiada niewielką ilość okien, które chronią budynek przed utratą ciepła oraz zapewniają prywatność. Od południa i zachodu widzimy zupełnie inną odsłonę tego samego budynku. Bryła jest mocno rozrzeźbiona z dużą ilością przeszkleń wychodzących na ogród. Celem było stworzenie wrażenia przenikania się wnętrza z ogrodem. Przebywając wewnątrz budynku ma się wrażenie, że ogród jest kontynuacją i dopełnieniem wnętrz. Kameralny zadaszony taras sprawia wrażenie kolejnego pokoju dzięki ścianom wykończonym włóknocementem oraz drewnianej podsufitce.
Jego niebywałą zaletą jest możliwość użytkowania również w deszczowe dni. Szerokie okapy chronią przed przegrzewaniem, ale również przy niskim kącie nachylenia dachu-17 stopni, maskują jego spadek. Z perspektywy pieszego dach sprawia wrażenie płaskiego. Jest to kolejny sposób obok ukrycia dachu za attykami na stworzenie wrażenia, że budynek przykryty jest dachem płaskim.